fbpx

החלל הפנוי עם עינת רמון

שיחה לתוך הלילה עם עינת רמון – מלווה רוחנית, מנהלת תכנית "מרפא" להכשרת מלווים רוחניים ומרצה בכירה למחשבת ישראל.

״הנפש החיה אינה מכונה, שהמכונן יכל לכונה כיד חכמתו הטובה עליו. ואם יש בך נפש חיה, לא תועלנה לך כל חכמות, כי הנפש החיה תבענית, קשה מכל בעלי חובות, היא מרגישה את עצמה יתומה בעולם של אין סוף, בתוך ניגודים וסתירות לאין חקר, כשאין היא רואה קשר פנימי, קשר של חיים בינה ובין האין סוף היא מרגישה עצמה מטולטלת בכף הקלע, כשאין היא רואה כי הרוח הנושא אותה, המחיה אותה, עצם עצמותה היא רוח ממרום, רוח חיי עולם. [...] הנפש – חיה, חיה חיי אדם ומדברת בלשון החיים, בלשון בני אדם. ולשונה מובנה, כלומר מורגשת, נחיה״

שיחה פתוחה לתוך הלילה עם ד״ר עינת רמון – מלווה רוחנית, מנהלת תכנית "מרפא" להכשרת מלווים רוחניים, כותבת הקוד האתי הישראלי של הליווי הרוחני, חוקרת ומלמדת את הגותו של א״ד גורדון ומרצה בכירה למחשבת ישראל.

שיחה על ליווי רוחני, על התמודדות עם משברים ומצוקה ועל דמותו והגותו הייחודית של א״ד גורדון

~~~

מלווים רוחניים הם אנשים שעברו הכשרה ללוות בני אדם המתמודדים עם משברים ומצוקות, (למשל מחלות סופניות, נוער בסיכון, קשישים, בדידות, משברים נפשיים ועוד) באמצעות כלים של נוכחות, קשב, לימוד משותף, דמיון מודרך, מדיטציה, שירים ושיחות המפנים את האדם המלוּוה למשאביו הייחודיים הפנימיים, המשפחתיים, הערכיים והקהילתיים.

מלאכת הליווי הרוחני נוגעת במשמעות ובמטרת קיומו של האדם בעולם, ביכולתו לברר לעצמו את ערכיו ולחיות על פיהם, ובהרחבת יכולותיו לטפח שמחת חיים וחוסן רוחני תוך כדי התמודדות עם אתגרי החיים.

הליווי הרוחני שונה מטיפול נפשי מקצועי ואינו בא להחליפו. הוא אינו מתקיים בקליניקה, אלא במקומות טבעיים בהם שוהה המלוּוה, כמו ביתו הפרטי, מסדרון בית החולים, חיק הטבע ועוד.

~~~

״מזה כמה עשורים שאני חוקרת את הגות א"ד גורדון מצד אחד ועוסקת בליווי רוחני של בני אדם המתמודדים עם מצוקות שונות, מצד שני.

ספרי הראשון ״חיים חדשים: דת אימהות ואהבה עליונה בהגותו של אהרן דוד גורדון״ (כרמל 2007) ובו הבאתי מפירות מחקרי על תפיסת האימהות המרכזית בהגותו של א"ד גורדון ועל השלכותיה המוסריות.

ספרי השני ״אמת וחסד״ (מכון שכטר 2015) הביא לציבור המלווים הרוחניים ובעלי המקצועות המשיקים להם (רופאים, אחיות, מטפלים) לקט של קטעי קריאה מן המדרש ומן ההגות היהודית המודרנית לצד שאלות מכוונות אותן חיברתי לצורך שיחה ודיון עם מלוּוים. שני הספרים היניבו שיח פורה בקרב בני אדם שההגות של גורדון ושל הוגים ייחודיים אחרים האירה להם פינות בעתות של מבוכה וכאב.

לאחרונה יצא לאור ספרי החדש, "האור הגנוז בשורש הנשמה" הספר כולל 36 קטעים מהגותו של גורדון ולצדן שאלות לשיחה בחברותא עם עצמנו ועם זולתנו, על הדברים החשובים בחיים הדברים הנוגעים בנשמתנו. הספר סולל דרך להסתייעות בהגות גורדון באמצעות השאלות בעיתות של מצוקה״.

~~~

שיחות מהחלל הפנוי ~
פגישות נועזות, אינטימיות, מצחיקות ומגומגמות עם יוצרות ואמנים מכל הספקטרום התרבותי של ארץ הקודש. שיחה פתוחה לתוך הלילה, על טקסטים מחוללי השראה ועל יצירה אישית קיומית.

כל יום רביעי – מעכשיו ועד סוף השנה. בשיתוף המפעל וברוטינה.
19:30 – פתיחת דלתות, בירה קרה במחיר עלות, שידוכים והיכרויות, ספרים ומזכרות, תה צמחים מהחבית
19:50 – ההרפתקאה מתחילה. איש בל יאחר

~~~

* אם יזרום והמצב ייאפשר, בסוף השיחה יוקדש זמן לשאלות נבחרות שלכם
* השיחות מצולמות ויעלו בהמשך השנה לרשת
* האירוע הוא חלק מ"ברוטינה" – סדרת אירועי תרבות סדרתיים, שגרתיים וייחודיים המייצרים סצנה תרבותית חדשה במגוון תחומי תוכן: אמנויות הבמה, אקדמיה ומחקר, קיימות ואיכות סביבה, אמנות פלסטית, יזמות חברתית, שירה ספרות ועיתונות, מדיה, קולנוע, טכנולוגיה, עיצוב, התחדשות יהודית וקולינריה. נעשה בשיתוף פעולה עם רשות צעירים, עיריית ירושלים.
*האירוע הוא שיתוף פעולה של ׳כביש אחד׳ עם ׳המפעל׳, ובתמיכת משרד התרבות ועיריית ירושלים. תודה!